چهارشنبه 9 آذر 1401   01:39:46

 
برگزاري نشست تخصصي بررسي ابعاد بهينه سازي مصرف انرژي با رويكرد خانواده

نشست تخصصي " بررسي ابعاد بهينه سازي مصرف انرژي با رويكرد خانواده" از طرف كارگروه انرژي و محيط زيست امور زنان و خانواده وزارت نفت به میزبانی پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت و در حاشيه بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي برگزار شد.

در اين نشست ابتدا خانم دكتر خديجه گودرزي رييس كارگروه، در خصوص هدف از تشكيل اين كارگروه ذيل دفتر امور زنان و خانواده توضيحاتي ارائه نمودند. ایشان تاکید کردند که بحث بهينه سازي انرژي يك الزام ملی  است و نظر به اينكه زنان در خانواده ها برنامه ريزان كليدي هستند، لذا اگر فرهنگ سازی جهت اصلاح سبك زندگي و الگوي مصرف، از خانواده شروع شود با حمايت مادران و زنان قطعا اثرگذاري بيشتري دارد. ايشان همچنين به مهم ترین وظايف كارگروه اشاره نمودند.
     سپس خانم دكتر فاطمه سادات رحمتي مديرعامل انديشگاه مهاد در خصوص گذارهای فناورانه و ظهور نوآوری ها، سخناني ايراد نمودند . ايشان در سخنان خود به تمهيدات مورد نياز براي ورود يك فناوري اشاره كرده و توضیح دادند که به دليل در هم تنيدگي مفهوم نوآوري و فناوري با ساختارهاي اجتماعي، فرآيند توسعه آن از ديدگاه جامعه شناسي چيزي به مراتب فراتر از ماهيت فني آن و معطوف به كاربردي خاص مي شود. توسعه حوزه هاي فناورانه را بايد به صورت يك نظام پيچيده و تكاملي در نظر گرفت. توسعه و گسترش اين نظام ها به طور طبيعي و خودبخودي به وقوع نمي پيوندد، بلكه نيازمند هدايت و جهت دهي است و هر گونه تغيير فناورانه در بهره وري و نوآوري به منظور اصلاح الگوي مصرف، بايد با توجه به فرايندهاي ساختاري آن صورت گيرد و يكي از اركان مهم اين تغيير ساختار خانواده است.   
       در بخش دوم این نشست، گفتگوی تخصصي با حضور جناب آقاي دكتر احمد مرتضايي، دبير كميته انرژي مجمع تشخيص مصلحت نظام و جناب آقاي دكتر محمدرضا اكبري دبير انرژي سند تحول دولت با اجرای خانم دکتر گودرزی برگزار شد. در اين گفتگو آقاي دكتر مرتضايي به سوالاتی در حوزه فناوري هاي بهينه سازي مصرف انرژي در خانواده پاسخ داده و تاکید کردند که در موضوع انرژي و مصرف بهينه آن، عليرغم ابلاغ سياست هاي اصلاح الگوي مصرف، باز اصلاحي در جامعه صورت نگرفته است و همچنان مصرف حامل هاي انرژي در ساختمانهاي خانگي و اداري بالا است. ایشان توسعه انرژي هاي تجديدپذير را یک ضرورت دانسته همچنین با اشاره به فراگیری فناوري هاي دیجیتال، این فناوری ها را در فرهنگ سازی و آموزش و اصلاح رفتار مصرف گرايانه بسیار موثر دانستند.
     آقاي دكتر اكبري نیز در پاسخ به پرسش نقش مطالبه ی مردم در اصلاح نظام حكمراني انرژي در کشور، ضمن تبیین نقش سياستگذاران و دولتمردان در مديريت يكپارچه انرژي در كشور، تدوین و توسعه «سبد انرژي اقليم محور» را يك راهكار  موثر دانستند. این سبد بدان معنی است که خانواده ها بسته به موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی محل سکونت خود، بتوانند بر حسب اهميت نوع حامل‌ها و نوع تجهيزات مصرفي، انتخابی بهینه داشته باشند.   
 

 


کلمات کلیدی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768