شنبه 27 شهریور 1400   06:26:45

 


برگزاری آیین اختتامیه جشنواره فرهنگی، هنری و اجتماعی پروین اعتصامیابتکار: برگزاری این قبیل جشنواره ها ما را نسبت به ریشه هایمان به تفکر وا می دارد تا از این ریشه ها تغذیه فرهنگی و هویتی داشته باشیم.


آیین اختتامیه جشنواره فرهنگی، هنری و اجتماعی پروین اعتصامی از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با حضور دکتر معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور، دکتر ملانظری رییس دانشگاه الزهرا (س)، دکتر غفاری معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، دکتر گلیجانی مقدم معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) و حضور مجازی جمعی از دانشجویان در مرکز همایش‌های بین‌المللی سالن پروین اعتصامی این برگزار و از نمایشگاه پروین اعتصامی نیز رونمایی شد.

دکتر معصومه ابتکار در مراسم اختتامیه اولین جشنواره فرهنگی، هنری و اجتماعی پروین اعتصامی ضمن از تشکر از توجه ویژه دکتر ملانظری به دانشجویان دختر، گفت: به واسطه جشنواره پروین اعتصامی اندیشه، خلاقیت و بازآفرینی صورت گرفت و به شکوفایی استعداد دانشجویان کمک کرد. برگزاری این قبیل جشنواره ها ما را نسبت به ریشه هایمان به تفکر وا می دارد تا از این ریشه ها تغذیه فرهنگی و هویتی داشته باشیم.

وی با اشاره به گسترش ارتباطات در دوران کنونی گفت: اگرچه ما امروزه بواسطه نوع ارتباطات در فضای سایبری همگی شهروند جهان هستیم اما برای اینکه شهروند جهانی موثری باشیم و بتوانیم در تمامی عرصه‌ها نقش آفرینی کنیم، باید به هویت و ریشه‌های خود بسیار توجه کنیم.

ابتکار با اشاره به برگزاری جشنواره پروین اعتصامی افزود: برگزاری اینگونه جشنواره‌ها و توجه به شخصیت‌هایی مثل پروین، ما را نسبت به ریشه‌هایمان به تفکر وامی‌دارد و از این منظر برگزاری این جشنواره‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا ما با استفاده از ابزار هنر و خلاقیت می‌توانیم از استعدادها بهره‌مند شویم و از این طریق نیز برای خود و اطرافیانمان انسان موثر و مفیدی باشیم.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با بیان اینکه استقبال خوب دانشجویان از اولین دوره برگزاری این جشنواره نشان‌دهنده توجه و علاقه آن‌ها به این جشنواره‌ها است، مطرح کرد: امیدواریم این توجه‌ها به دانشجویان دختر که اکنون نیمی از دانشجویان ما، ۳۰ درصد اعضای هییت علمی و ۲۵ درصد مدیران دولت را تشکیل می‌دهند، ادامه پیدا کند و فرصت خودشکوفایی، بازآفرینی و فعالیت در این عرصه‌ها برای این عزیزان فراهم شود.

دکتر ملانظری در ابتدای این آیین، ضمن خوشامدگویی به حاضران در جشنواره و تبریک سالروز ازدواج حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) گفت: این جشنواره رویداد بسیار خوبی است که در این دوران و یک سال و نیم دوری ما از دانشجویان ترتیب داده شده و فرصتی را برای ارتباط با دانشجویان، استعدادها و آثار هنری آن‌ها فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه تاریخ سرزمین ما همیشه نشان داده که در هر زمان که روزگار سخت شده، اشعار و آثار شعرا و هنرمندان وسیله‌ای برای تسکین الام است، افزود: این جشنواره سبب شده تا با بهره‌مندی از هنر و آثار هنری دانشجویان، همانند گذاشته، شرایط روحی و درونیمان در میان مسائل و دغدغه‌ها بهبود یابد.

رییس دانشگاه الزهرا با بیان اینکه برگزاری این اختتامیه نشان از اهمیت لزوم ارتباط با دانشجویان در شرایط فعلی است، ادامه داد: علی رغم دلتنگی ما برای حضور فیزیکی دانشجویان در دانشگاه، هیچ چیز مانع این نیست که از حضور این عزیزان بطور کامل بی‌بهره باشیم و از آنجایی که انتقال هنر و حس مرتبط با آن از طریق فضای مجازی نیز امکان پذیر است، برگزاری این جشنواره بخشی از این هدف و ارتباط را میسر کرد.

همچنین دکتر غفاری معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم نیز در ادامه این آیین ضمن تشکر از میزبانی و همکاری دانشگاه الزهرا (س) در برگزاری جشنواره پروین اعتصامی گفت: ادبیات هر زمانه آیینه‌ایست که مناسبات و حیات اجتماعی و فرهنگی آن را منعکس می‌کند. کسانی در عرصه ادبیات حضور دارند، نسبت به رویدادهای زمان خود نگاهی عالمانه داشته و آن‌ها را به تصویر می‌کشند.

وی با بیان اینکه خلق و ابتکار رویدادها خود نیازمند یک فرهیختگی و هوشمندی است که این موضوع را تماما در شخصیت و منش پروین می‌بینیم، افزود: اگر به آنچه پروین در ۷۰ سال پیش خلق کرده توجه کنیم، می‌بینیم آثار او ناشی از یک نگاه نقادانه و متمایز نسبت به ادبیات است که به خوبی آنچه در تجربه زیسته روزگار گذشته را با یک نگاه نقادانه به تصویر می‌کشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهارداشت: فلسفه برگزاری این چنین جشنواره‌هایی این است تا نسل جدید گوشه چشمی به سرمایه‌های بزرگ همچون پروین داشته باشند تا بهره‌مندی از نوع نگاه و تفکر آن‌ها، نسل جوان را نسبت به شرایط زمان خود هوشیارتر سازد.

در بخش دیگر آیین اختتامیه جشنواره پروین دکتر گلیجانی مقدم معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه الزهرا نیز گزارشی از برگزاری جشنواره پروین ارائه داد و گفت: طرح اولیه برگزاری این جشنواره به همت معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علوم شکل گرفت و سپس با تعاملی که با معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده صورت گرفت، به یک طرح ملی تبدیل و متولی اجرای آن نیز دانشگاه الزهرا (س) شد.

وی با بیان اینکه دانشگاه الزهرا (س) به دلیل حس مسئولیتی که نسبت به دختران ایران دارد، میزبانی این جشنواره را با اشتیاق پذیرفت، افزود: در جلسه شورای سیاستگذاری این جشنواره، دکتر ملانظری ریاست جشنواره را عهده‌دار شدند و انتقال نظرات ایشان ما را در اجرای هرچه بهتر برنامه‌ها هدایت کرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) در خصوص اهداف و محورهای این جشنواره گفت: شناسایی و معرفی استعدادهای شاخص و ناب، تشویق و ترغیب جامعۀ دختران دانشجو به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی، تقویت انگیزه فعالیت و ایجاد امید و نشاط از طریق فضای رقابتی و ارتقای مهارت‌های زندگی در بستر فعالیت های فرهنگی و اجتماعی از جمله اهداف جشنواره پروین بود.

دکتر گلیجانی مقدم ادامه داد: این جشنواره همچنین در بخش‌های مختلف از جمله بخش ادبی: شعر، داستان، دل نوشته، نمایشنامه، فیلم نامه، بخش هنری: خوشنویسی، نقاشی، پوستر ، حجم، مصنوعات شیشه‌ای، مصنوعات فلزی، مصنوعات چوبی، مصنوعات سفالی، مصنوعات پارچه‌ای، فرش، گلیم، نگارگری و تذهیب، عکس، فیلم کوتاه، موسیقی (تک نوازی)، بخش پژوهشی: تلخیص کتاب، نقد کتاب بر اساس صد کتاب معرفی شده، بخش ایده و طرح: ایده‌های اجرا شده، ایده های اجرا نشده، بخش ویژه: صنایع خلاق (طراحی اپلیکیشن، طراحی بازی های رایانه ای، پویا نمایی، موشن گرافی، اینفوگرافی و....) برگزار شد.

وی در ادامه مطرح کرد: از حدود آذر و دی‌ماه طرح اولیه پوستر این جشنواره ارائه و اسفندماه نیز کارهای اولیه ان انجام گرفت و سپس پوستر در دفتر دکتر ابتکار رونمایی و از نیمه اسفند فراخوان گسترده به تمامی دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت عتف انجام شد.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) با بیان اینکه طراحی و اجرای سایت در معاونت فرهنگی یکی از کارهای زیربنایی برگزاری این جشنواره بود، گفت: با وجود محدودیت‌هایی که در دوران کنونی در برگزاری این جشنواره با آن روبرو بودیم، بسیار خرسندیم که این جشنواره با استقبال بسبار خوبی همراه بود و ۱۴۶۱ اثر از ۷۷۱ دانشجوی دختر از دانشگا‌های سراسر کشور دریافت کردیم.

در ادامه نیز مهندس عسکری مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم بسترسازی جهت بروز خلاقیت و خودشکوفایی دانشجویان با تکیه بر تقویت و مشارکت بین آن‌ها از طریق اجرای برنامه‌ها و جشنواره‌های مختلف تاکید کرد و دکتر اسرافیلیان مشاور معاون فرهنگی و اجتماعی در امور بانوان نیز مهارت‌آموزی دانشجویان دختر را در کنار دانش‌افزایی در یک فضای سالم را لازم و ضروری دانست.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768