جمعه 12 آذر 1400   11:14:01

 
شنبه 29 فروردین 1394

فاطمه تندگویان در یک نگاه

 
خانم تندگویان خواهر شهید محمد جواد تندگویان وزیر اسبق نفت ، در سال 1332 در محله خانی آباد تهران متولد شدند. خانواده ایشان ازابتدا نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی و محیط پیرامونشان احساس مسئولیت می نمودند. به طور کلی خانه پدری کانونی برای اجتماع آحاد مردم و حل و فصل مسائل آنها بود. مادر نیز انسانی متدین و بسیار توانا، دارای اعتماد به نفس بالا و جسارت فوق العاده بوده و مدیریت ایشان به ویژه در زمان های بحرانی ستودنی بود. 
  

در زمینه تحصیلات ، خانم تندگویان با توجه به تعلقات و دغدغه های اجتماعی ابتدا رشته کودکان استثنائی را انتخاب می کنند اما به دلایلی در مصاحبه پذیرفته نمی شوند. لذا در رشته دبیری ریاضی دانشگاه تربیت معلم ادامه تحصیل داده و مدرک لیسانس را اخذ می کنند. سپس مجددا در مقطع کارشناسی رشته علوم تربیتی با گرایش مدیریت مشغول به تحصیل شده و در نهایت مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته فلسفه تعلیم و تربیت اخذ می نمایند.  

فعالیت های حرفه ای خانم تندگویان پس از اخذ مدرک دبیری ریاضی با تدریس در مدارس جنوب شهر و فعالیتهای فرهنگی مرتبط آغاز گردید. هر چند اینگونه فعالیت ها در دوران پیش از انقلاب خطرات خاص خود را به همراه داشت و بارها منجر به احضار ایشان از سوی مقامات امنیتی شد اما علیرغم آن به دلیل دغدغه و تعهد اجتماعی این فعالیتها کماکان با جدیت مورد پیگیری قرارگرفت و زمینه ایجاد و تقویت ایده فعالیت های عام  المنفعه در زمینه مشکلات زنان گردید.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی و اغاز جنگ تحمیلی فعالیتهای اجتماعی ایشان  در راستای حمایت از جبهه های جنگ رنگ و بوی دیگری یافت و پس از جنگ با انگیزه فعالیتهای فرهنگی مرتبط با شرایط پس از جنگ ( مشاوره خانواده های شهدا و جانبازان و اسرا در کنار مشاهده رنج مادر و همسر برادر)  و گسترش روزافزون خانواده های آسیب پذیر ناشی از اعتیاد ، فقر و طلاق و دیگر آسیب های اجتماعی، ایده تاسیس موسسه فرهنگی رایحه توسط همسر خانم تندگویان پیشنهاد و با کمک ایشان مقدمات آن فراهم شد .به این ترتیب در سال 80 پس از فعالیت های پراکنده خیریه (به موازات فعالیت فرهنگی و مشاغل رسمی ازجمله تدریس، مشاور وزیر و مدیر کلی دفتر امور زنان در وزارت آموزش و پرورش و فعالیت های پژوهشی) کار ثبت بنیاد نیکوکاری رایحه  با هدف حمایت از خانواده های زن سرپرست با اولویت تامین هزینه دانش آموزان مستعد ، انجام پذیرفت.

پس از بازنشستگی در سال 84  و تمرکز بر امورخیریه ، توسعه بنیاد و فعالیتهای مرتبط با آن دراولویت قرار گرفت که تا امروز نیز ادامه دارد.
 درواقع توسعه موسسه از طریق جذب منابع بیشتر از خیرین و کمکهای مردمی و استفاده از ظرفیت های بالقوه نهادهای مختلف اعم از دولتی و غیر دولتی، به منظور ارتقای کمیت و کیفیت خدمات ارائه شده به مددجویان و خانواده های آنها، کماکان در دستور کار قرار دارد.

در کنار مدیریت بنیاد رایحه ، خانم تندگویان از دی ماه سال 92 در کسوت مشاور زنان و خانواده وزارت نفت ، مشغول به خدمت می باشند.ماموریت اصلی این مشاورت، بهبود وضعیت شغلی و ارتقای جایگاه زنان شاغل از طریق توانمندسازی آنها می باشد.

خانم تندگویان متاهل و دارای 4 فرزند دختر هستند که همگی دارای تحصیلات عالی از دانشگاه های معتبر داخل و خارج از کشور می باشند. 

 
امتیاز دهی
 
 


 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768