پنجشنبه 1 آبان 1399   04:35:27

 
شنبه 29 فروردین 1394

فاطمه تندگویان در یک نگاه

 
خانم تندگویان خواهر شهید محمد جواد تندگویان وزیر اسبق نفت ، در سال 1332 در محله خانی آباد تهران متولد شدند. خانواده ایشان ازابتدا نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی و محیط پیرامونشان احساس مسئولیت می نمودند. به طور کلی خانه پدری کانونی برای اجتماع آحاد مردم و حل و فصل مسائل آنها بود. مادر نیز انسانی متدین و بسیار توانا، دارای اعتماد به نفس بالا و جسارت فوق العاده بوده و مدیریت ایشان به ویژه در زمان های بحرانی ستودنی بود. 
  

در زمینه تحصیلات ، خانم تندگویان با توجه به تعلقات و دغدغه های اجتماعی ابتدا رشته کودکان استثنائی را انتخاب می کنند اما به دلایلی در مصاحبه پذیرفته نمی شوند. لذا در رشته دبیری ریاضی دانشگاه تربیت معلم ادامه تحصیل داده و مدرک لیسانس را اخذ می کنند. سپس مجددا در مقطع کارشناسی رشته علوم تربیتی با گرایش مدیریت مشغول به تحصیل شده و در نهایت مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته فلسفه تعلیم و تربیت اخذ می نمایند.  

فعالیت های حرفه ای خانم تندگویان پس از اخذ مدرک دبیری ریاضی با تدریس در مدارس جنوب شهر و فعالیتهای فرهنگی مرتبط آغاز گردید. هر چند اینگونه فعالیت ها در دوران پیش از انقلاب خطرات خاص خود را به همراه داشت و بارها منجر به احضار ایشان از سوی مقامات امنیتی شد اما علیرغم آن به دلیل دغدغه و تعهد اجتماعی این فعالیتها کماکان با جدیت مورد پیگیری قرارگرفت و زمینه ایجاد و تقویت ایده فعالیت های عام  المنفعه در زمینه مشکلات زنان گردید.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی و اغاز جنگ تحمیلی فعالیتهای اجتماعی ایشان  در راستای حمایت از جبهه های جنگ رنگ و بوی دیگری یافت و پس از جنگ با انگیزه فعالیتهای فرهنگی مرتبط با شرایط پس از جنگ ( مشاوره خانواده های شهدا و جانبازان و اسرا در کنار مشاهده رنج مادر و همسر برادر)  و گسترش روزافزون خانواده های آسیب پذیر ناشی از اعتیاد ، فقر و طلاق و دیگر آسیب های اجتماعی، ایده تاسیس موسسه فرهنگی رایحه توسط همسر خانم تندگویان پیشنهاد و با کمک ایشان مقدمات آن فراهم شد .به این ترتیب در سال 80 پس از فعالیت های پراکنده خیریه (به موازات فعالیت فرهنگی و مشاغل رسمی ازجمله تدریس، مشاور وزیر و مدیر کلی دفتر امور زنان در وزارت آموزش و پرورش و فعالیت های پژوهشی) کار ثبت بنیاد نیکوکاری رایحه  با هدف حمایت از خانواده های زن سرپرست با اولویت تامین هزینه دانش آموزان مستعد ، انجام پذیرفت.

پس از بازنشستگی در سال 84  و تمرکز بر امورخیریه ، توسعه بنیاد و فعالیتهای مرتبط با آن دراولویت قرار گرفت که تا امروز نیز ادامه دارد.
 درواقع توسعه موسسه از طریق جذب منابع بیشتر از خیرین و کمکهای مردمی و استفاده از ظرفیت های بالقوه نهادهای مختلف اعم از دولتی و غیر دولتی، به منظور ارتقای کمیت و کیفیت خدمات ارائه شده به مددجویان و خانواده های آنها، کماکان در دستور کار قرار دارد.

در کنار مدیریت بنیاد رایحه ، خانم تندگویان از دی ماه سال 92 در کسوت مشاور زنان و خانواده وزارت نفت ، مشغول به خدمت می باشند.ماموریت اصلی این مشاورت، بهبود وضعیت شغلی و ارتقای جایگاه زنان شاغل از طریق توانمندسازی آنها می باشد.

خانم تندگویان متاهل و دارای 4 فرزند دختر هستند که همگی دارای تحصیلات عالی از دانشگاه های معتبر داخل و خارج از کشور می باشند. 

 
امتیاز دهی
 
 

[PageVisit]

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768