شنبه 27 شهریور 1400   06:31:48

 
دوشنبه 21 فروردین 1396

   بسته خدمتی آگاهی و سلامت    

ارتقای بعد معنوی (2)


 
نجوای کائنات: 

"اى کسانى که ایمان آورده‏اید! از بسیارى از گمان‏ها بپرهیزید؛ [چرا] که برخى از گمان‏ها گناه است» قران کریم. حجرات 12 "

طراوت آفرینش: 

قرآن داروی شفابخشی است که هیچ بیماری از آن برنمی خیزد . نهج البلاغه خطبه 198.

ترنم حیات:  

  «الهی» راه خیر را از تو می خواهیم که به آن آگاهی پس بر «محمد و آل او درود فرست»و هر چه خیر است به ما عطا نما و دانش انتخاب رابه ما الهام فرما و آن را وسیله ی رسیدن به خشنودی از مقدراتت و تسلیم در برابر حکمت قرار ده پس ..چنان کن که آنچه از تقدیرت را نمی پسندیم را دوست بداریم و فرمان های دشوارت را بر ما سهل و آسان گردان و فرمانبرداری از مشیتت را به ما الهام کن  ..یا الرحم اراحمین  دعا  در طلب خیر .صحیفه سجادیه

کیمیای وصال: سازگاری 

معمولاً کسی را که بیماری جسمی نداشته باشد، سالم می¬نامند؛ در حالی که تعریف سلامت گسترده‌تر از این است.
 
سازمان جهانی بهداشت در تعریف سلامت معتقد است"سلامت عبارت است از تأمین رفاه کامل جسمی و روانی و اجتماعی نه فقط نبودن بیماری و نقص عضو"  به این ترتیب کسی را که بیماری جسمی ندارد، نمی توان سالم دانست؛ بلکه شخص سالم کسی است که از سلامت روح نیز برخوردار و از نظر اجتماعی در آسایش باشد؛ زیرا پژوهش های علمی نشان می‌دهد که ممکن است ریشه بسیاری از ناتوانی¬های جسمی، نابسامانی فکری و عاطفی باشد.

مثلاً دلهره ها و ناراحتی‌های فکری می¬تواند عامل مهمی در ایجاد زخم های معده باشد و چون دلهره و بسیاری از احساسات عاطفی انسان در اثر زندگی با مردم و به علت فرهنگ جامعه به وجود می‌آید، سلامت جسم تا حد زیادی به سلامت فکر و شرایط فرهنگی و اجتماعی مربوط می شود و به عبارت دیگر تندرستی یا سلامت سه بعد جسمی، روانی و اجتماعی دارد .لذابا توجه به این که انسان در اقیانوسی از تلاطمات و امواج زندگی می کند ؛ضروری است که که به لحاظ روحی و روانی تعادل و ثبات خلقی داشته باشد تا بتواند در بحران های مختلف زندگی ؛ کرانه وجود خود را  در ساحل اعتماد به دادار مهربان و استعانت از آسمانیان ؛آرامش بخشد .  

 در هر دوره از زندگی ؛با کسب آگاهی و اطلاعات درست و استفاده از نظرات کارشناسی خبرگان میتوانید از ابتلا به بیماری های دوران  مختلف سنی اجتباب ورزید . در صورتی که با بیماری خاص همنشین هستید؛  با  تغییر عنوان "چرامن""چرا فرزند من""چرا همسر من" به سوی عنوان"چطور " با این بیماری کنار بیایم تا کمتر خودم و اطرافیانم آسیب ببیند ؛شرایط را برای حصول زندگی منطقی و متعادل ایجاد نمایید .

بدیهی است که سلامتی  با ارزش ترین تاجی است که بر سر انسان های سالم گذاشته شده است که   فقط بیماران قادر به دیدن این تاج هستند .

پس بیاموزیم که ابتدابا  اجرای صحیح   درست زندگی کردن از خود و اطرافیان مان محافظت کنیم و در صورت پیش آمودن و بروز بیماری با ارتقا آگاهی در خصوص آن بیماری ؛به دستورات کادر درمان عمل و پیگیری های لازم را انجام دهیم و در صورت داشتن بیماری های مزمن ؛یاد بگیریم که با آن زندگی کنیم و به عبارتی "زبان بدن خود را بشناسیم" تا در طول عمری که خداوند منان  افاضه نموده است ؛ زندگی آسانتری را تجربه نماییم.

 لذا  مهمترین ویژگی انسان های موفق سازگاری با شرایطی است که قادر به تغییر آن نیستند .
 
پس ای عزیز در این دایره هستی هر کسی سهمی از جهان را دارد و با آن زندگی می کند ؛ این نگاه توست که سخت و یا آسانش می نماید . یاد بگیریم شاکرانه زیستن را ... موفق باشید . 
 

 

 
امتیاز دهی
 
 


 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768