چهارشنبه 9 مهر 1399   10:34:07

 
تصویرکتاب
تصویرکتاب
یکشنبه 7 شهریور 1395

 
  چرا ملت ها شکست می خورند؟ ریشه های قدرت، ثروت و فقر


نویسنده :  دارون عجم اوغلو - جیمز ای رابینسون
مترجمان :  محسن میردامادی - محمدحسین نعیمی پور
مقابله متن: سیدعلیرضا بهشتی شیرازی
ناشر:   روزنه
سال انتشار:  ۱۳۹۳
تعداد صفحات:  ۶۷۲
قیمت:  ۲۹۵,۰۰۰ ریال


آدرس ناشر: حیابان توحید، ابتدای خیابان پرچم، پلاک 2، طبقه 4 انتشاارات روزنه، تلفن: 66430503-66567925

 

این کتاب که 6 اقتصاددان برنده جایزه نوبل (کنت. جی. ارو – نوبل 1972، رابرت سولو- نوبل 1987، بکر1992- نوبل1992، میشل اسپنس و جورج آکرلوف – برندگان نوبل سال 2010) و شماری از اندیشمندان آن را تحسین کرده‌اند می‌تواند اندیشه‌های اقتصادی در ایران را متحول سازد. نویسندگان این کتاب همراه با گروهی از اقتصاددانان شرط توسعه را گذر از نظام الیگارشی (حکومت گروه‌های خاص یا به تعبیر مترجمان اندک سالاری) می‌دانند و اقتصاد کلان را از هر نوع که باشد موضوعی و موضوع اصلی توسعه را رابطه دولت با ملت می‌دانند.

ابتدا تصور می‌شد می‌توان با انجام سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی تاسیس شرکت‌های دولتی، سرمایه‌گذاری در امور بهداشت و آموزش عمومی و سپس در دهه 1980 با حذف مداخله دولت در اقتصاد به عملکرد مناسب اقتصادی دست یافت. اما امروزه می‌دانیم این سیاست‌ها کمتر به نتایج مطلوب منتج شده‌اند.

این کتاب نشان می‌دهد هر جا شکوفایی اقتصادی به بار می‌نشیند الیگارشی رخت بربسته و هر جا اقتصاد زمین می‌خورد الیگارشی حاکم است. تجربه کشورهای مختلف از اروپای شرقی و شوروی سابق گرفته تا آفریقا و آمریکای لاتین مسجل ساخته است. نمی‌توان در حکومت‌های اندک سالار با سرمایه گذاری‌های دولتی حمایت از صنایع داخلی، خصوصی‌سازی، آزاد سازی قیمت‌ها، تجارت آزاد، و ... گامی بسوی بهبود عملکرد اقتصادی برداشت.

ارزش این کتاب آموختن دانش مبارزه با الیگارشیاست. علاوه بر آموختن از تاریخ و آگاهی نسبت به تجارب سایر کشورها چگونه می‌توان از دام اندک سالاری‌رهایی یافت؟ آیا می‌توان قواعدی کلی برای گذر از اندک سالاری به دست آورد؟ تلاش برای پاسخ به این سوال عمری به درازای علوم سیاسی دارد. اما اقتصاددانان در دو دهه اخیر سعی کردند برای یافتن پاسخ این سوال که بیشتر به یک معما می‌ماند از دانش اقتصاد بهره بگیرند.

نتیجه بسیار کلی مطالعات این گروه از اقتصاددانان را می‌توان بدین صورت بیان کرد: گذشت از اندک سالاری به ارتباط درون فرادستان و ارتباط میان فرادستان و شهروندان بستگی دارد. نورث و همکارانش موضوع نخست (ارتباط درون فرادستان) و نویسندگان این کتاب ارتباط میان فرادستان و شهروندان را شرح و بسط داده‌اند.

در واقع، این کتاب درباره تفاوت عظیم میان درآمدها و سطح زندگی در کشورهای ثروتمند جهان، مانند ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و آلمان، و ممالک فقیر از جمله کشورهای آفریقایی جنوب صحرای بزرگ، آمریکای مرکزی و جنوب آسیا نوشته شده است.

در این کتاب به این موضوع پرداخته شده، که در طول زمان چگونه الگوها خود را باز تولید می‌کنند و چه روی می دهد که گاهی همانند حوادث انگلستان در 1688 و انقلاب فرانسه در 1789 دیگرگون می‌شوند. این بررسی به ما کمک خواهد کرد تا بفهمیم آیا اینک وضعیت مصر به راستی تغییر یافته است و آیا انقلابی که مبارک را سرنگون کرد به ایجاد مجموعه‌ای از نهادها که ظرفیت ثروتمند ساختن جامعه مصر را داشته باشند خواهد انجامید؟

کتاب یادشده با 15 فصل از جمله: نظریه‌هایی که جواب نمی‌دهند،‌ تولید فقر و غنا،‌ تفاوت‌های کوچک و برهه‌های سرنوشت‌ساز‌: وزن تاریخ، من آینده را دیده‌ام و نتیجه‌بخش است: رشد تحت سلطه نهادهای استثماری‌، در سرزمین ما نه: موانع توسعه‌، توسعه معکوس‌، پراکندگی رفاه‌، چرخه تکاملی‌، چرخه شوم‌، در هم شکستن قالب‌ و فهم فقر و غنا همراه است.

در یادداشت پشت جلد کتاب آمده است: ««چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟» با نگارشی درخشان و دلپذیر به پرسشی پاسخ می‌دهد که قرن‌ها متخصصان را درمانده کرده است. چرا برخی کشورها ثروتمند و برخی دیگر فقیرند و به واسطه ثروت و فقر‌، سلامتی و بیماری‌، غذا و قحطی از یکدیگر مجزا می‌شوند؟»

آیا این امر ناشی از فرهنگ‌، آب و هوا یا جغرافیاست؟ شاید جهل و غفلت از سیاست‌های صحیح علت ناکامی‌هاست؟ مطلقاً خیر. هیچ ‌یک از این عوامل قطعی یا محتوم نیستند. از این‌که بگذریم‌، چگونه توضیح دهیم که چرا بوتسوانا تبدیل به یکی از کشورهایی شده است که سریعترین رشدها را در جهان دارند، در حالی که سایر کشورهای آفریقایی همچون زیبمابوه‌، کنگو و سیرالئون در ورطه فقر و خشونت گرفتار آمده‌اند؟

دارون عجم اوغلو و رابینسون قاطعانه نشان می‌دهند که این نهادهای اقتصادی و سیاسی ساخته دست بشرند که شالوده موفقیت اقتصادی (یا فقدان آن) را می‌سازند. عجم اوغلو و رابینسون بر مبنای پانزده سال مطالعه بر روی منابع اصلی به شواهد تاریخی فوق‌العاده‌ای از امپراطوری رم‌، دولت - شهرهای مایا و نیز دوران قرون وسطی‌، اتحادیه جماهیر شوروی و آفریقا نظم می‌بخشند تا نظریه اقتصاد سیاسی تازه‌ای بنا کند که ارتباطی وسیع با پرسش‌های سترگ امروزین دارد.

 

 
امتیاز دهی
 
 

[PageVisit]

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768