دوشنبه 3 آذر 1399   23:31:51

 
شنبه 21 شهریور 1394
کدام کشورها شادترین و غمگین ترین مادران را دارد؟

سازمان بین المللی و بشردوستانه «کودکان را نجات دهید» (Save the Children) با مقایسه وضعیت مادران در سراسر جهان به این نتیجه رسیده است که مادران نروژی بهترین و مادران اتیوپیایی بدترین وضعیت و شرایط زندگی را دارند.
به نقل از ایرنا، وضعیت مادران 179 کشور جهان را با شاخص های اصلی طول عمر مادران، میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال، متوسط دوران آموزش مادران، میزان درآمد به ازای هر نفر در خانواده و سهم زنان در فعالیت های سیاسی- اجتماعی دولتی و غیر دولتی را مورد بررسی قرار است.

این بررسی نشان می دهد که در کشورهای توسعه یافته مادران شادتر و در کشورهای توسعه نیافته آنها غمگین تر هستند.
طبق این گزارش در میان 179 کشور مورد بررسی، کشور نروژ بالاترین جایگاه را کسب کرد. سال 2014 این جایگاه در اختیار فنلاند بود که این کشور امسال با یک رتبه نزول جایگاه دوم را کسب کرده است.

کشورهای اسکاندیناوی در صدر این جدول قرار داشتند به گونه ای که ایسلند، دانمارک و سوئد به ترتیب رتبه های سوم تا پنجم را به خود اختصاص دادند.
پس از آن به ترتیب کشورهای هلند، اسپانیا، آلمان، استرالیا و بلژیک 10 کشور نخست این رده بندی هستند؛ نکته حایز اهمیت این است که در آمریکا از هر 1800 مادر یکی هنگام زایمان جان خود را از دست می دهد و به این ترتیب این کشور بالاترین نرخ مرگ و میر مادران در میان کشورهای پیشرفته جهان را دارد. طبق این گزارش جایگاه دو کشور اروپایی دیگر مانند فرانسه و بریتانیا نیز 23 و 24 در این جدول است.

شاید این واقعیت غیر قابل باور باشد که آمریکا با کسب جایگاهی بسیار پایین تر، در رتبه 33 قرار گرفته است. وضعیت مادران آمریکایی از وضعیت مادران لهستانی و اوکراینی نیز بدتر بوده است.


کارولین مایلز رئیس این سازمان اطلاعات بدست آمده، این امر را تأیید می کند که رفاه اقتصادی یک کشور صرفا عاملی برای داشتن مادرانی شاد نیست، بلکه برای رسیدن به این هدف باید راه کار های سیاسی مناسب در دستور کار قرار گیرند.
 
امتیاز دهی
 
 

[PageVisit]

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768