شنبه 9 مهر 1401   21:02:32

 


زن و خانواده

1394/1/29 شنبه

خانواده اولین و مهمترین واحد اجتماعی است که از افرادی که بطور نسبی یا سببی در کنار هم زندگی می کنند ، تشکیل می گردد. این اعضاء و افراد معمولاً هدف مشترکی مانند: تهیه غذا، مسکن، رفع نیازجنسی و فرزند پروری و.. را دنبال می کنند. نهاد خانواده در زمان های متفاوت و درجوامع گوناگون ، اشکال و کارکردهای متفاوتی داشته و در طی قرون، همواره درحال تغییر و تحول بوده است.خانواده اولین و مهمترین واحد اجتماعی است که از افرادی که بطورنسبی یا سببی درکنارهم زندگی می کنند، تشکیل می گردد.
 این اعضاء و افراد معمولاً هدف مشترکی مانند: تهیه غذا، مسکن، رفع نیازجنسی و فرزند پروری و.... را دنبال می کنند. نهاد خانواده درزمان های متفاوت و درجوامع گوناگون ، اشکال و کارکردهای متفاوتی داشته و در طی قرون، همواره درحال تغییر و تحول بوده است.
اما آنچه که برای تمامی صاحبان اندیشه مهم بوده، تأثیر شگرف و ارتباط تنگاتنگ فرهنگ و نگرش خانواده بر سایر نهادها و مؤلفه های بشری است. به گونه ای که  زندگی خانوادگی را "کلید فهم جامعه انسانی" می دانند. به عبارت دیگر خانواده نهادی بنیادین و اساسی است که سایر نهادهای اجتماعی را تحت تأثیر خود قرار داده و تغییرات آن، تحولات سایر واحدهای دیگر را در پی دارد.
البته قابل ذکر است که واحدهای مختلف اجتماعی، شبکه ای به هم تندیده را تشکیل می دهند که تغییر و تحول هر کدام، لزوماً تغییرات واحدهای دیگر را نیز بدنبال خواهد داشت. به عبارتی تغییرات فرهنگ و نگرش افراد خانواده، تغییرات فرهنگ و نگرش کل جامعه را درپی دارد.
ادیان الهی ازجمله دین مقدس اسلام، خانواده را یکی از مقدس ترین و مهمترین نهاد ها دانسته  که از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار است.در کتاب آسمانی اسلام (قرآن) و دراحادیث ائمه اطهار قوانین و سفارشات فراوانی درمورد خانواده و تنظیم مناسبات بین همسران و فرزندان به چشم می خورد.                                                          کلیک کنید ( زن و خانواده )

طلاق برای معیشت

معرفی لایحه تامین امنیت زنان
 
امتیاز دهی
 
 

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768