سه‌شنبه 29 خرداد 1397   09:18:17


 


پیام تسلیت مولاوردی به مناسبت درگذشت مریم میرزا خانی نابغه نامدار ریاضی ایران و جهان 26/4/96معاون رئیس جمهور در پیامی درگذشت اندوه‏بار مریم میرزاخانی، نابغه نامدار ریاضی ایران و جهان را به خانواده سوگوارش و ملت ایران و بویژه جامعه علمی کشور تسلیت گفت


پیام تسلیت مولاوردی به مناسبت درگذشت مریم میرزا خانی نابغه نامدار ریاضی ایران و جهان

 

معاون رئیس جمهور در پیامی درگذشت اندوه‏بار مریم میرزاخانی، نابغه نامدار ریاضی ایران و جهان را به خانواده سوگوارش و ملت ایران و بویژه جامعه علمی کشور تسلیت گفت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده,؛ معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پیامی درگذشت مریم میرزاخانی را به خانواده سوگوارش و ملت ایران تسلیت گفت، متن این پیام به شرح ذیل است:  

 ز شمار دو چشم یک تن کم

وز شمار خرد هزاران بیش

امروز در کمال ناباوری و با نهایت تاسف در غم از دست دادن زودهنگام  پروفسور مریم میرزاخانی دانشمند جوان و نابغه ریاضی ایران و جهان به سوگ نشسته ایم.

"این شاگرد صبور ریاضی"، به عنوان نخستین زن و نخستین ایرانی با کسب مدال فیلدز که مهمترین جایزه ریاضی جهان است، برای ایران و زن ایرانی افتخار آفرید و نمونه ای از اراده، همت و توان مثال زدنی زنان و جوانان کشورمان را در سطح جهانی به نمایش گذاشت

درس بزرگ او  برای نسل جوان این است که با بلندپروازی "برای مسیر طولانی علم حد و پایانی قائل نباشند  "و دریغ و درد که خود معادله چند مجهولی مرگ را چه زود حل کرد و جهانی را در بهت و اندوه فرو برد.

این ضایعه جبران ناپذیر را به خانواده سوگوارش و ملت ایران و بویژه جامعه علمی کشور و جهان تسلیت عرض نموده، ضمن آرزوی صبر و شکیبایی برای بازماندگان، از خداوند متعال برای آن عزیز سفر کرده علو درجات را مسالت می نماید.

بی تردید آثار، خدمات و نام پرآوازه اش در تاریخ علم جهان جاودانه خواهد ماند.

شهیندخت مولاوردی

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده

 

 

 

یادی ازیک دعوت .....

 

خبر درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان را در شبکه های اجتماعی دیدم، اول نخواستم به روی خودم بیاورم و سریع از خبر عبور کردم انگار نمی خواستم تن به این حقیقت تلخ بدهم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده؛ معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پی درگذشت مریم میرزا خانی در کانال تلگرامی خود با عنوان «یادی از یک دعوت» نوشت:

یادی از یک دعوت...

تا ظهر خبر که تکرار شد، خدا خدا می کردم یک نفر پیدا شود و خبر این کوچ نابهنگام را تکذیب کند و در سایه بهت و ناباوری تا غروب قلمم از غلطیدن بر کاغذ و صدور پیام تسلیت قاصر بود. الان پرنده خیالم پر می کشد به زمانی که مریم میرزاخانی که جزو ۱۰ مغز برتر جهان نام گرفت و به سدشکن معروف شد، مهم ترین جایزه ریاضی جهان را دریافت کرد و بعد از آن سیل پیام های تبریک بود که بسویش سرازیر می شد.

وی اظهار داشت: در این میان بعد از دریافت مدال فیلدز و ارسال پیام تبریک و اطلاع از قصد وی برای سفر کوتاه مدت به ایران، در معاونت به نظرمان رسید نامه ای از طریق ایمیل برای وی ارسال کرده و در جریان سفر به ایران برای دیداری دعوتشان کنیم که متن ایمیل ارسالی به قرار زیر است، البته مریم عزیز در پاسخ ضمن تشکر اعلام کردند در آینده نزدیک برنامه ای برای سفر به ایران ندارند و دریغا تا امروز هم بازگشت به کشور برایشان میسر نشد:

سرکار خانم پروفسور مریم میرزاخانی

با درود و ارادت و مهر؛

بی ‌اغراق به خود می ‌بالیم که نام زنی ایرانی در میان برترین دانشمندان جهان می‌ درخشد و افتخار می‌ کنیم که سرمایه ‌های گرانقدر این مرز پرگهر در پهنه وسیع جهانی، تحول ‌سازند و اثربخش. جسارت شما را در ورود به ساحت‌ های متفاوت ریاضیات که مادر علوم ذهنی و انتزاعی قلمداد می‌شود، می‌ ستاییم و قدرت خلاقانه ‌ای را که بیش از همه از عشق سرشار شما به دانایی و پویایی می‌ جوشد، ارج می ‌نهیم و نیک می‌ دانیم که تعهد متعالی شما به پیشبرد مرزهای دانش، برای تمام زنان و به‌ ویژه زنان ایرانی، الهام ‌بخش و انگیزه ‌آفرین است.

ما به سهم خود کوشش صبورانه‌ تان برای خلق لحظه‌ های آگاهی و امید و گشودن دریچه‌ هایی نوین به دانشی که به نادرست، مردانه خوانده می‌ شده است را ارج می‌ نهیم و مشتاقانه در انتظار دیدارتان می‌مانیم. حضور کوتاه ‌مدت ‌تان در ایران در ماه ‌های پیش ‌رو، فرصت ارزشمندی است تا به نیابت از جامعه ایرانی و دولت جمهوری اسلامی و در مقام عالی‌ ترین مرجع ملی امور زنان در ایران، قدرشناس و قدردان پشتکار و پویایی شما باشیم و مجالی برای سخن گفتن و شنیدن از توانمندی و توسعه ‌خواهی زنان و دختران ایرانی مهیا سازیم.

امید داریم دعوت ما را پذیرا باشید. سربلندی‌ تان برقرار، سلامتی‌ تان پایدار.

 

 
امتیاز دهی
 
 

بیشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 103


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in IE7, 1024x768
خانه | بازگشت |
Guest (mopguest)


اجرا با : پورتال سازمانی سیگما