يكشنبه 28 بهمن 1397   17:19:51

 


تاب آوری چیست؟ 20/4/97برای شما هم گاهی پیش اومده که به این فکر کنید که فلانی با اینکه تو شرایط سختی داره زندگی می کند اما در تحصیل یا در شغل چه فرد موفقی بوده است؟ تا به حال شده زندگی نامه خیلی از افراد معروف و مشهور (بازیکنان فوتبال، خواننده ها، مجری های معروف، ثروتمندان و کارآفرینان مشهور …) رو شنیده یا خونده باشید و متوجه شده باشید در محل های نامناسب یا در خانواده های آسیب دیده به دنیا آمدن و در شرایط نامناسبی بزرگ شده اند ؟


تاب آوری چیست؟

 

نویسنده: زهره مهدوی؛ مددکار اجتماعی و عضو دپارتمان راهبری و توانمندسازی نوجوانان روشنای راه

برای شما هم گاهی پیش اومده که به این فکر کنید که فلانی با اینکه تو شرایط سختی داره زندگی می کند اما در تحصیل یا در شغل چه فرد موفقی بوده است؟ تا به حال شده زندگی نامه خیلی از افراد معروف و مشهور (بازیکنان فوتبال، خواننده ها، مجری های معروف، ثروتمندان و کارآفرینان مشهور …) رو شنیده یا خونده باشید و متوجه شده باشید در محل های نامناسب یا در خانواده های آسیب دیده به دنیا آمدن و در شرایط نامناسبی بزرگ شده اند ؟

به راستی تفاوت این آدم ها با بقیه هم خانواده ها یا هم محلی هاشون در چیست؟ چه چیزی اونها را متفاوت از بقیه کرده است؟

دوسال گذشته زندگی ام را صرف آموختن و تحقیق کردن و وقت گذاشتن روی موضوعی  بنام “تاب آوری ” کرده ام و فهمیدم تفاوت این افراد با دیگر افراد دقیقاً در همین مفهوم” تاب آوری” است.

تعریف های مختلفی از واژه تاب آوری تا به امروز ارائه شده ؛تاب آوری (Resilience) یعنی کنار آمدن موفقیت آمیز افراد با شرایط استرس و تنش زا . تاب آوری یعنی در شرایط آسیب زا پرورش یافتن، آسیب دیدن و به رشدی بیش از پیش دست یافتن.

یک مفهوم اصلی در این واژه نهفته است آن هم بازگشت پس از سانحه است یا احیا پذیری. یعنی وقتی مشکلی پیش میاد، شرایط استرس زا میشه بتونیم بهترین عملکردمون رو نشون بدیم و به  شرایط قبلی خود برگردیم و نگذاریم شرایط باعث پس رفت ما بشوند و ما رو در یک جا ثابت نگهدارند و یا به عقب بکشند

متن کامل در مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی

 

 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 46

 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد.
استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768